Tipy na výlet
Tipy na výlet

Přes Černou horu na Luční

  • 50 km
  • Asfalt, Lesní cesty
50 km
MTB
3.5 hodiny

Informace o trase

Výživná trasa s převýšením 1650m vedoucí do nejvyšších partií Krkonoš

Tato vyjížďka může být jak celodenním výletem, tak velice kvalitním tréninkem. Není náročná svým terénem, obtíž však mohou představovat dlouhá a občas i dost strmá stoupání. Dá se tedy považovat za vhodnou i pro elektrokola.
Startujeme v Horní Maršově, u lékárny se dáme doleva z hlavní na Pec p. Sněžkou a začínáme stoupat směrem k Černé Hoře. Na úvodních 10 kilometrech zdoláváme převýšení 700 metrů. Po celou dobu se držíme cyklostrasy K1B, která nás postupně převede přes Modrokamennou boudu, Krausovy a Velké Pardubické Boudy až pod vrcholek Černé hory do výšky přesahující 1200 m. n. m. Když budete mít chuť, tak si můžete vyjet zbývajících asi 100 výškových metrů na vrchol, jestli ne, tak pomalu začnete sjíždět přes Václavák na Lučiny, odkud je krásný výhled na Sněžku, Luční a Studniční horu. Výhledů si ale ještě v průběhu cesty užijete dost, takže klidně můžete pokračovat dál po K1B přes Hrnčířské Boudy pod Lesní boudu, kde odbočíte o vlevo a zhruba po kilometru se dáte prudce doprava na K18 Následných 5 kilometrů úbočím Liščí hory si zaručeně užijete, silnice zde nijak zásadně nestoupá ani neklesá a směrem doleva se vám naskýtá pohled přes Lánov a Vrchlabí do Podkrkonošší i daleko za něj. Liščí cesta, jak se tento převážně traverz jemnuje, končí šotolinovým sjezdem, kde si dejte dobrý pozor na odvoňovací příkopky a především na ostrou levotočivou zatáčku, která vás dovede zpět na asfalt, na cyklotrasu K1A. Po ní se dáte doprava, a vystoupáte přes Přední a Zadní Rennerovky k oblíbenému bufetu, Chalupě na Rozcestí. Odsud je to už jen kousek na Výrovku, kde si můžete vybrat , jestli sjedete rovnou do Pece, nebo zda si přes sedlo vysoké 1510 metrů mezi Luční a Studniční horou, kde stojí kaplička – památník obětem, dojedete až na Luční Boudu. Každopádně tam se musíte už otočit, dále je totiž vjezd cyklistům zakázán. Po výšlapu zpět k památníku vás bude čekat dlouhý a dost prudký sjezd, na kterém si dejte pozor na občas jedoucí auta se zásobováním pro boudy na hřebenech a také na pěší turisty, jichž zde v průběhu sezony potkáte velké množství. Z Pece můžete sjet po hlavní silnici přímo do Maršova a nebo vystoupáte po K1A na Janovy boudy o nic mírnějším stoupáním, než která proti vám stála doposud. Poté sjedete do Spáleného Mlýna, odkud budete ještě naposledy stoupat, ale už nepůjde o nic brutálního. Cesta se postupně srovná a začne klesat, až po K26 dorazíte zpět do Horního Maršova.
Trasa nabízí množství variant pro úpravu, stačí se kouknout do mapy a můžete se kdykoliv vrátit zpět na místo startu. Přijdete tím však o výhledy, které především ve vrcholových úsecích opravdu stojí za to. Tato část Krkonoš je také velice frekventovaná, proto téměr kdekoliv při cestě budete mít možnost zastavit na jídlo či pití v jedné z horských bud.
start Horní Maršov
50.6585606°N 15.8197525°E

Poslat dotaz

Pro zaslání dotazu je nutné se přihlásit